filtr-google

Filtr Google – ręczny i algorytmiczny. Czym jest i jak działa?

Posiadasz stronę internetową? To z pewnością wiesz, że Google ma szereg wytycznych, co to publikowania treści. Co się stanie, kiedy złamiesz te wytyczne? Algorytmy nałożą filtr na twoją witrynę i z pewnością odczujesz konsekwencje. Zobacz, co się stanie.

Co to są filtry Google?

Filtr Google – to mechanizm stworzony przez wyszukiwarkę Google w celu zachowania jakości. Przeciwdziała łamaniu zasad i wytycznych wprowadzonych przez firmę, które dotyczą jakości treści, stosowania fraz kluczowych, czy linkowania. Wszelkie naruszenia mogą skutkować ręcznym lub algorytmicznym nałożeniem filtra na stronę internetową.

Filtry Google, są formą ostrzeżenia, przed całkowitym zablokowaniem strony w wynikach wyszukiwania. Mogą dotyczyć całej domeny, lub konkretnej podstrony i zazwyczaj jest to forma spadku w wynikach wyszukiwania. 

Na grafice znajduje się uśmiechnięty mężczyzna ubrany w białą koszulę, pozujący z założonymi rękami na tle podzielonym na białą i niebieską część. Po lewej stronie umieszczono tekst informujący o zakresie jego działalności: Freelancer SEO,
Pozycjonowanie stron internetowych, Bartłomiej Lewicki.

Rodzaje filtrów Google

Wyróżniamy częściową lub całkowitą formę filtrów. W praktyce oznacza to, że częściowy spadek strony dotyczy pozycjonowania na niektóre frazy kluczowe, a całkowite obniżenie na wszystkie. Skutkuje to niższą pozycją stron oraz mniejszym ruchem, co znacząco odbija się na funkcjonowaniu w sieci.

Oprócz takiego podziału możemy także podzielić filtry na te nałożone ręcznie i te zastosowane przez algorytm:

  • Filtr ręczny – jest karą nakładaną ręcznie przez pracownika firmy Google z działu Search Quality Team (SQT). Zazwyczaj stosowaną, kiedy dochodzi do łamania wytycznych związanych z jakością treści na stronie, czy innego naruszenia zasad. Ten rodzaj kary, jest znacznie rzadszy, a związany jest z audytem strony wykonywanym przez SQT, który dotyczy często skrajnych niezgodności. 
  • Filtr algorytmiczny – stosowany podczas audytów strony przez algorytmy Google. Dochodzi do niego zwykle podczas wprowadzenia przez wyszukiwarkę nowych algorytmów lub aktualizacji. W przypadku filtrów algorytmicznych strona natychmiast spada w wynikach wyszukiwania, bez informacji dla właściciela strony. Przyczynę zastosowania filtra trzeba znaleźć samodzielnie.

Jakie są przyczyny nałożenia filtrów

Każdy właściciel strony, aby uniknąć kar w postaci filtrów, powinien znać zasady Google. Wyszukiwarka Google posiada mnóstwo algorytmów. Jednak nie każdy z nich zajmuje się nakładaniem kar. Głównymi algorytmami, które mają takie zadanie, są: Panda i Pingwin.

Najprostszym sposobem na uniknięcie filtra, jest uczciwe prowadzenie witryny, ponieważ Google zazwyczaj stosuje kary wobec nieuczciwych praktyk i oszustw. Dotyczy to wielu elementów strony np.:

  1. Nienaturalne pozyskiwanie linków – może skutkować karą: ręcznym lub algorytmicznym nałożeniem filtra. Wszystkie wartościowe linki prowadzące do naszej strony internetowej, powinny być pozyskane naturalnie. Każda próba oszustwa, podczas zdobywania linków najprawdopodobniej zostanie szybko rozszyfrowana i odwróci się przeciwko  witrynie. Zakazane są min. spamerskie linki czy link farming. Lepiej nie kusić losu i działać uczciwie.
  2. Duplikacja i prawa autorskie – oczywiście jest srogo karana przez Google. Wszystkie formy kopiowania treści, to przyczyna kar, które nakłada algorytm. Google bardzo mocno dopracowało programy do wykrywania plagiatów, dlatego wszystkie teksty zamieszczane w witrynie powinny być unikatowe. Nie można też zamieszczać tych samych treści na wielu podstronach, ponieważ również jest to forma duplikacji. Uwaga też na prawa autorskie, zarówno treści, jak i obrazków. Każdy element, który umieszczamy na stronie, należy wcześniej sprawdzić.
  3. Kayword stuffing – odnosi się do stosowania nadmiernej ilości słów kluczowych w tekście. Jest to tak zwane upychanie fraz, w celu sztucznego pozycjonowania. Kiedyś było to powszechne zjawisko, dziś używa się fraz w sposób naturalny i w odpowiedniej ilości.
  4. Słaba jakość treści – również może zostać ukarana filtrem. Google stawia tylko na teksty wysokiej jakości i tylko takie strony znajdą się wysoko w wyszukiwarce. Z kolei niska jakość szybko spadnie w wynikach wyszukiwania.
  5. Zagrożenia – są piętnowane przez wyszukiwarkę. Jeśli nie dopatrzymy bezpieczeństwa na swojej stronie, to musimy się liczyć z karą od Google. W takiej sytuacji nasz witryna może zostać zawirusowana. Do tej kategorii zaliczane są też oszustwa typu Black Hat Seo, np. Cloaking. Ten rodzaj filtra może zostać nałożony ręcznie. Firma Google nie chce narażać użytkowników wyszukiwarki. 
  6. Spam – jeśli jakikolwiek element naszej witryny zawiera spam, to dotyczy nas filtr zarówno ręczny, jak i algorytmiczny. Nikt nie lubi tego elementu. Zwracajmy więc uwagę na reklamy, znaczniki, komentarze czy linki do naszej strony. To wszystko obniża jakość witryny.
Jak zostać TOP 1 w Google? Filtr Google

Jak sprawdzić, czy mamy filtr na stronie?

Oba filtry różnią się od siebie pod względem informacyjnym. Jest sposób, aby sprawdzić, czy został na nas nałożony filtr ręczny. Do tego celu możemy wykorzystać narzędzie Google Search Console. Wystarczy kilka kroków:

  • wejdź w zakładkę: ” Bezpieczeństwo i działania ręczne”,
  • następnie przejdź do: ” Działania ręczne”.

Sprawdzisz w ten sposób, czy masz nałożony filtr, wraz ze szczegółowym objaśnieniem przyczyny tego stanu. Jeśli tak, to oczywiście zabierz się za poprawę wszystkich niezgodności.

O wiele trudniej jest z filtrem algorytmicznym. Jeśli został on nałożony na twoją stronę, to nie otrzymasz żadnego wyjaśnienia i nie ma możliwości tego sprawdzić za pomocą narzędzi. Jednak, jeśli tak się stanie, to na pewno nie umknie to twojej uwadze, ponieważ strona natychmiast spadnie w wynikach wyszukiwania.

Jak usunąć filtr Google?

Jeśli dostaliśmy ręczny filtr i sprawdziliśmy przyczynę w Google Search Control, to aby cofnąć filtr, musimy naprawić nieprawidłowości.

W przypadku, kiedy na stronę zostanie nałożony filtr algorytmiczny Google, musimy sprawdzić, co jest tego przyczyną. Mogą nam w tym pomóc narzędzia do optymalizacji słów kluczowych np. Senuto, gdzie sprawdzimy, jakie słowa kluczowe powodują spadek.

Warto zrobić rozeznanie w działaniach SEO, zweryfikować jakość treści, działanie techniczne strony, bezpieczeństwo, a także linkowanie. Niestety tylko pełen audyt strony da gwarancje, że naprawiliśmy wszystkie błędy, gdyż nigdy nie wiadomo, ile nieprawidłowości znalazły algorytmy. 

Podsumowując, filtry są informacją o łamaniu wytycznych i ostrzeżeniem 

Wyszukiwarka Google wciąż aktualizuje kolejne wersje algorytmów, które sprawdzają witryny. Są także pracownicy SQT, którzy weryfikują podejrzane strony. Warto się dobrze zastanowić, zanim przyjdzie komuś do głowy naruszenie wytycznych dla webmasterów od Google. Usuwanie filtra wymaga jeszcze większej pracy. Warto wiedzieć, że filtry, to ostrzeżenie, które skutkuje obniżeniem pozycji. Następnym razem Google może nałożyć bana i strona zniknie z indeksu Google. To nie jest dobry interes.